Էնդոկրինոլոգիա հարակից մասնագետների համար
Թիրախային լսարան՝ թերապևտներ, ընտանեկան բժիշկներ, սրտաբաններ, թոքաբաններ, քիթ-կոկորդ ականջաբաններ, էնդոկրինոլոգներ։
Մասնակիցները կստանան ՇՄԶ 6 տեսական կրեդիտ։
Մասնակցության համար հարկավոր է գրանցվել հետևյալ հղմամբ՝ https://www.anews.am/events
Մասնակցությունը հնարավոր է ինչպես օֆլայն (Ուիգմոր հոսպիտալում), այնպես էլ առցանց (Zoom-ի հարթակում)։
Մասնակցության համար նախատեսված վճարը բժիշկների համար կազմում է 8 000 ՀՀ դրամ, իակ կլինիկական օրդինատորների համար՝ 5000 ՀՀ դրամ։
Ստորև կարող եք տեսնել գիտաժողովի ծրագիրը։
Օրակարգ՝
9։00-10։00 - Մասնակիցների գրանցում
10։00-10։20 - Բացման խոսք, ասոցիացիայի ներկայացում
10։20- 10։50 - Նախադիաբետ՝ ախտորոշման և վարման մոտեցումները, առաջնային օղակի բժշկի դերը վաղ հայտնաբերման և կանխարգելման մեջ
10։50-11։00 - Քննարկում, հարց ու պատասխան
Պրոֆեսոր Ելենա Միխայիլի Աղաջանովա՝ բ.գ.դ., «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի էնդոկրինոլոգիայի կլինիկայի ղեկավար, ԵՊԲՀ Էնդոկրինոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, էնդոկրինոլոգ, մանկական էնդոկրինոլոգ․ «Մանկական Էնդոկրինոլոգների Ասոցիացիայի» նախագահ
11։00-11։30 - Սուբկլինիկական հիպոթիրեոզը և նրա բուժման՝ սիրտ-անոթային հիվանդությունների զարգացման ռիսկերը։
Ռենատա Մարկոսյան՝ բ․գ․թ․, ԵՊԲՀ Էնդոկրինոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ,էնդոկրինոլոգ, մանկական էնդոկրինոլոգ, «Ուիգմոր հոսպիտալի» էնդոկրին ծառայության ղեկավար
11։30-12։00 - ԻՌ՝ Ինսուլինառեզիստենտություն, արտաքին ախտանիշներ, հետազոտություններ։ Ճարպակալումը որպես հետևա՞նք, թե՞ պատճառ
Համեստ Աղաբաբյան՝ էնդոկրինոլոգ, Էկո-սենս ԲԿ, «Ճարպակալման Կանխարգելման Հայկական Ասոցիացիայի» քարտուղար
12։00-12։30 - Սուրճի ընդմիջում
12։30-13։00- Հիպերթիրեոզ (թիրեոտոքսիկոզ)՝ կարևոր ախտանիշ, սոմատիկ հիվանդությունների սրացման պատճառ։ Սրտի ռիթմի խանգարումներ, կապված
Արմինե Խռոյան՝ էնդոկրինոլոգ, ԵՊԲՀ էնդոկրինոլոգիայի ամբիոնի դասախոս, Հայ-Ամերիկյան ԲԿ-ի էնդոկրինոլոգիայի, նյարդաբանության և ֆունկցիոնալ ախտորոշիչ բաժանմունքի ղեկավար,«Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոց ։
13։00-13։30- 2-րդ տիպի ՇԴ, գլիկեմիայի խանգարումները սուր հիվանդությունների կամ խրոնիկական հիվանդությունների սրացման ժամանակ։
Նաիրա Գոգյան՝ բ․գ․թ․,էնդոկրինոլոգ, «Հերացի հիվանդանոցային համալիր», ՀՀ ԱՆ էնդոկրինոլոգիայի գծով խորհրդատու
13։30-14։00 - Գլիֆլոզինների դերը սիրտ-անոթային համակարգի հիվանդությունների բուժման մեջ։
Սերգեյ Հակոբյան՝ էնդոկրինոլոգ , Մաստեր ֆարմ ԲԿ, Էջմիածին ։
14։00-14։30 – Ճարպակալման դեղորայքային բուժման ժամանակակից մոտեցումները
Լուսինե Աղաբաբյան՝ էնդոկրինոլոգ, Էլիտ մեդ ԲԿ, Աղաբեկյան ԲԿ, EASD անդամ։
14։30-15։00 - Սուրճի ընդմիջում
15։00-15։30 - Բարիատրիկ վիրաբուժություն: Եղանակները, ազդեցության մեխանիզմները հարակից հիվանդությունների ռիսկերի նվազումը հետվիրահատական շրջանում։
Լևոն Նիկիտայի Գրիգորյան՝ Ընդհանուր և լապարասկոպիկ վիրաբույժ, բարիատրիկ վիրաբույժ, կոլոպրոկտոլոգ, օնկոլոգ, էնդոսկոպիկ ծառայության ղեկավար, «ՍԼԱՎՄԵԴ» ԲԿ, ԵՊԲՀ ի ընդհանուր վիրաբուժության ամբիոնի դասախոս, IFSO ի անդամ։
15։30-16։00- Թիրեոիդիտներ՝ տարբերակիչ ախտորոշման առանձնահատկությունները։ Ենթասուր թիրեոիդիտ։
Հայկանուշ Համբարձումյան՝ էնդոկրինոլոգ-սննդաբան, Ուիգմոր կլինիկա և Ուիգմոր հոսպիտալ, «Ճարպակալման Կանխարգելման Հայկական Ասոցիացիայի» նախագահ
16։00-16։30 - Վիտամին Դ, բարձր դեղաչափերի օգտագործման արդյունավետությունը ԻՌ և ճարպակալման բուժման մեջ։
Իրինա Մուրադյան՝ էնդոկրինոլոգ, մանկական էնդոկրինոլոգ, «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոց, ESE անդամ
16։30-17։00 – Կլինիկական դեպքերի քննարկում, փակման խոսք
Հայկանուշ Համբարձումյան՝ էնդոկրինոլոգ-սննդաբան, Ուիգմոր կլինիկա և Ուիգմոր հոսպիտալ, «Ճարպակալման Կանխարգելման Հայկական Ասոցիացիայի» նախագահ ։

You can see the conference program below.
10:20- 10:50 - Prediabetes: approaches to diagnosis and management, the role of the primary care physician in early detection and prevention
10:50-11:00 - Discussion, questions and answers
Professor Elena Mikhailovna Aghajanova, MD, Head of the Endocrinology Clinic of Muratsan University Hospital, Head of the Department of Endocrinology of Yerevan State Medical University, Endocrinologist, Pediatric Endocrinologist. President of the "Association of Pediatric Endocrinologists"
11:00-11:30 - Subclinical hypothyroidism and its treatment, risks of developing cardiovascular diseases.
Renata Markosyan, MD, Associate Professor of the Department of Endocrinology, YSMU, Endocrinologist, Pediatric Endocrinologist, Head of the Endocrine Service of "Wigmore Hospital"
11:30-12:00 - IR: Insulin resistance, external symptoms, examinations. Obesity as a consequence or a cause?
Hameste Aghababyan, Endocrinologist, Eco-Sense MC, Secretary of the "Armenian Association for the Prevention of Obesity"
12:00-12:30 - Coffee break
12:30-13:00 - Hyperthyroidism (thyrotoxicosis): an important symptom, a cause of exacerbation of somatic diseases. Heart rhythm disorders, related to
Armine Khroyan - endocrinologist, lecturer at the Department of Endocrinology, YSMU, head of the Department of Endocrinology, Neurology and Functional Diagnostics of the Armenian-American Medical Center, "Muratsan" University Hospital.
13:00-13:30- Type 2 diabetes, glycemia disorders during acute diseases or exacerbation of chronic diseases.
Naira Gogyan - MD, endocrinologist, "Heratsi Hospital Complex", consultant on endocrinology of the RA Ministry of Health
13:30-14:00 - The role of gliflozins in the treatment of cardiovascular diseases.
Sergey Hakobyan - endocrinologist, Master Pharm Medical Center, Echmiadzin.
14:00-14:30 – Modern approaches to drug treatment of obesity
Lusine Aghababyan: endocrinologist, Elite Med MC, Aghabekyan MC, EASD member.
14:30-15:00 - Coffee break
15:00-15:30 - Bariatric surgery: Methods, mechanisms of influence, reduction of risks of associated diseases in the postoperative period.
Levon Nikita Grigoryan: General and laparoscopic surgeon, bariatric surgeon, coloproctologist, oncologist, head of endoscopic service, "SLAVMED" MC, lecturer at the Department of General Surgery of Yerevan State Medical University, member of IFSO.
15:30-16:00- Thyroiditis: features of differential diagnosis. Subacute thyroiditis.
Haykanush Hambardzumyan, Endocrinologist-Nutritionist, Wigmore Clinic and Wigmore Hospital, President of the “Armenian Association for the Prevention of Obesity”
16:00-16:30 - Vitamin D, the effectiveness of high doses in the treatment of IR and obesity.
Irina Muradyan, Endocrinologist, Pediatric Endocrinologist, “Muratsan” University Hospital, ESE member
16:30-17:00 – Discussion of clinical cases, closing remarks
Haykanush Hambardzumyan, Endocrinologist-Nutritionist, Wigmore Clinic and Wigmore Hospital, President of the “Armenian Association for the Prevention of Obesity”.